Wielu ludzi nie stać na nowe auto prosto z salonu. Sięgają więc po samochód używany. Żeby jego zakup nie był nietrafioną inwestycją, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów.
Sprawdźmy dokumenty takiego pojazdu: czy numery widniejące na silniku zgadzają się z tymi, które wbito do dowodu rejestracyjnego. Pojazd kupujmy tylko z pewnych źródeł: popularnych autokomisów, zaufanych znajomych, punktów, do których mamy pewność, że działają zgodnie z prawem.
Samochody osobowe dzielą się na kilka klas (tzw. segmentów), które różnią się wielkością i możliwościami techniczno-użytkowymi pojazdu. Najtańsze są maszyny z segmentu A - o małych gabarytach, z najmniejszą (ok. 30-40 koni mechanicznych) mocą i pojemnością (ok. 1000 cm sześć.) silnika. To auta przystosowane do ruchu miejskiego. Przeznaczone są dla osób samotnych, bez rodziny. Mały silnik zużywa mało paliwa, więc eksploatacja samochodu z segmentu A nie generuje dużych kosztów. Pojazd dobrze sobie radzi z niezbyt płynna jazdą, jaka charakteryzuje ruch w mieście (częste sygnalizacje, skrzyżowania, korki).
Mała rodzina może sięgnąć po samochody dostawcze. Mogą one pomieścić 3-4 osoby i całkiem sporo ładunku. Samochody dostawcze uznawane są za odmianę większych samochodów osobowych (bo do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B) albo lżejszych ciężarowych (gdyż ich masa całkowita wynosi do 3,5 tony, a ładowność 1-1,5 tony).